Uzaktan Eğitimde PlayPosit Uygulaması ile İnteraktif Videolar Hazırlama

playposit 1 - Uzaktan Eğitimde PlayPosit Uygulaması ile İnteraktif Videolar Hazırlama

Matbaanın icadı ile dünyada eğitim büyük bir ivme kazanmıştır.  Kullanılan teknolojik bir aracın eğitim dünyasına neler kazandırdığını açık ve net olarak gösteren bu araç, o zamanın eğitim sistemini temelden ve derin bir şekilde etkilemiştir. Bilgiye erişimin kitaplar ile yaygınlaşması ile yeni gelişmeler, icatlar ve buluşlar arka arkaya gelmeye başlamıştır.

Günümüzde uzaktan eğitim kavramının sıkça duymaktayız. Basılı kaynaklar, posta servisleri, radyo ve televizyon aracılığı ile yapılan ve değişen toplum ihtiyaçları ve öğrenci profilleri ile artık yeni bir yapıya bürünen bu eğitim anlayışı internetin ortaya çıkması ile bambaşka bir evreye geçmiş bulunmaktadır. Senkron, asenkron ve yarı senkron şekilde ifade edilen yeni anlayış, öğrenci- öğretmen ve içeriğin aktarılması için eğitim materyallerinin etkileşimi internet alt yapısının gelişmesi ile daha bir anlamlı hale gelmiştir.

Sizlere bu yazımda online bir platformda öğretim etkinlikleri planlarken kullanabileceğiniz interaktif bir video aracı olan Playposit web aracını tanıtacağım. Playposit uygulaması etkileşimli özellikleri ile geleneksel sınıf deneyimi yaşatması nedeni ile birçok eğitimci tarafından uzaktan eğitim platformlarında kullanılmaktadır.  Bu platformda eğitim video akışı içerisinde çoktan seçmeli sorular, boşluk doldurma, doğru yanlış vb. ölçme araçlarını kullanarak online ortamda anlık geribildirim alma olanağı sunmaktadır. Kavramları düzeltmek, otomatik not ataması ile anlık performansa dayalı geri bildirim vermek amacı ile de kullanılabilecek platform standart videoları 3 kat daha etkili hale getirmek konusunda garanti vermektedir.  Çeşitli öğrenme yönetim sistemlerine (LMS) kolay bir şekilde entegre edilebilmektedir. Google Classroom, Edmodo, Zoom gibi uygulamalara çok kolay bir şekilde bağlanan Playposit bu özelliği ile işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Office 365 hesabım ile giriş yaptığım bu web aracında oluşturduğunuz Bulbları öğrencileriniz ile paylaşarak, öğrencinin video izlerken hangi soruya ne kadar sürede cevap verdiğini ne derece doğru verdiğini, videonun neresinde duraksadığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.  Ayrıca Google Chrome eklentisi indirerek kolaylıkla ekran kaydı alıp sınıfınıza kod ile eklediğiniz öğrencilere interaktif videolarınızı gönderebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi almak için https://go.playposit.com/ adresine giderek kaydolabilir ve Senkron ve asenkron olarak tasarladığınız uzaktan eğitim modellerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=Eb6rsfCcB-8 adresinde ise video uygulaması ile ilgili ip uçlarını izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.